ansel
15 مرداد 1401 - 03:56

آمریکا: اوضاع قره باغ را از نزدیک دنبال می‌کنیم

نیویورک – ایرنا- آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در گفتگو با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد که واشنگتن اوضاع در قره باغ را از نزدیک دنبال می کند.

وزارت خارجه آمریکا عصر جمعه به وقت محلی در بیانیه هایی جداگانه اعلام کرد آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفتگو کرد و به او اطمینان داد که آمریکا اوضاع در قره باغ و اطراف آن را از نزدیک دنبال می کند.

بر اساس این بیانیه، بلینکن خواستار گفتگوی مستقیم بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای حل مسائل مربوط به مناقشه قره باغ شد.

بر اساس بیانیه دیگری، وزیر امور خارجه آمریکا همچنین با الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان گفتگو کرد و خواستار کاهش تنش ها و  گفتگوی مستقیم بین دو کشور برای حل مسائل مربوط به مناقشه قره باغ شد.

به گزارش ایرنا،  «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان روز پنجشنبه در نشست هیات دولت این کشور گفت که «اوضاع قره‌باغ کوهستانی که در آن نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان آتش بس را در ۳ اوت (۱۲ مرداد جاری) نقض کردند، همچنان بسیار وخیم و دشوار است.

در جریان درگیری‌های روز چهارشنبه در منطقه قره‌باغ کوهستانی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان ۲ سرباز ارمنی و یک سرباز آذری کشته و ۱۴ سرباز ارمنی نیز زخمی شدند.

در همین راستا، منابع خبری از قول وزارت دفاع روسیه اعلام کردند که «تنش از سوی ارتش جمهوری آذربایجان در مناطق استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ کوهستانی در حال تشدید است.»

منطقه قره باغ با حمایت ایروان و با جمعیت عمدتاً ارمنی‌، در بحبوحه سقوط اتحاد جماهیر شوروی از جمهوری آذربایجان اعلام جدایی کرد.

این جدایی به نخستین جنگ در دهه ۱۹۹۰ منجر شد که در جریان آن ۳۰ هزار تن کشته و صدها هزار نفر دیگر آواره شدند.

درگیری دیگری در پاییز ۲۰۲۰ آغاز شد و در ۶ هفته به مرگ ۶ هزار و ۵۰۰ نفر منجر شد. در پایان ارمنستان مجبور شد سه منطقه را به جمهوری آذربایجان واگذار کند.

آتش بس میان باکو و ایروان با میانجیگری مسکو امضا شد و نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه مورد مناقشه مستقر شدند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 538454