ansel
21 اسفند 1401 - 17:32

بولتون: ساکت نشسته‌ایم و ایران، چین و روسیه در حال تقویت روابط هستند

مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده به دولت آمریکا هشدار داد «تنها نظاره‌گر گسترش روابط ایران، چین و روسیه است».

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جان بولتون» مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده به دولت آمریکا هشدار داد که تنها نظاره‌گر گسترش نقش چین در جهان و نزدیک‌تر شدن به روسیه و ایران است.

به نوشته وبگاه «هیل» بولتون روز یکشنبه در یک برنامه رادیویی گفت: «ما ساکت نشسته‌ایم و چینی‌ها، روس‌ها، ایران و کره شمالی در حال تحرک هستند تا روابط خود را تقویت کنند و ما را در مکان‌های مختلف تهدید کنند».

به نوشته هیل، هشدارهای بولتون پس از آن اعلام شد که ایران و عربستان سعودی روز جمعه اعلام کردند روابط خود را عادی کرده و سفارت‌های خود را در یک پیشرفت دیپلماتیک با میانجیگری چین بازگشایی خواهند کرد.

وی افزود: چینی‌ها یک راهبرد دارند که از آن پیروی می‌کنند، اما ما مرتباً از این شاخه به آن شاخه می‌پریم.

بولتون در ادامه گفت: «یکی از بزرگترین برندگان جنگ بین روسیه و اوکراین، چین است. اگر روسیه پیروز شود این یک پیروزی برای متحد چین خواهد بود که آن را نیز تقویت می‌کند».

او اخیرا نیز با انتقاد از ائتلاف ناتو به رهبری آمریکا گفت: «ائتلاف ناتو بسیار بیشتر از آن که برخی سران سیاسی آن در جریان هستند، شکست خورده و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه نیز احتمالا آلمان را نقطه ضعیف این ائتلاف  می‌داند».

مشاور امنیت ملی دولت سابق آمریکا افزود برای اوکراین و غرب بد است که کی‌یف توانایی پاسخگویی به حملات طولانی مدت و قریب الوقوع روسیه را نداشته باشد. (جزئیات بیشتر)

پایان پیام/ ت 1861

منبع: فارس
شناسه خبر: 1088883