ansel
05 بهمن 1401 - 17:04

انتقاد شدید چین از آمریکا به دلیل بدهی "فاجعه بار"

چین آمریکا را در حالی به خاطر کوتاهی‌اش در مورد «مشکل فاجعه‌بار بدهی» خود سرزنش کرد که واشنگتن در هفته جاری میلادی به سقف قانونی بدهی خود نزدیک می‌شود و این امر می‌تواند منجر به عدم پایبندی این کشور به تعهداتش شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، چین آمریکا را در حالی به خاطر کوتاهی‌اش در مورد «مشکل فاجعه‌بار بدهی» خود سرزنش کرد که واشنگتن در هفته جاری میلادی به سقف قانونی بدهی خود نزدیک می‌شود و این امر می‌تواند منجر به عدم پایبندی این کشور به تعهداتش شود.

این اظهارات از سوی سفارت چین در لوزاکا، پایتخت زامبیا، پس از انتقادات جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا به دلیل سوء مدیریت دولت چین با مشکل بدهی در این کشور آفریقایی، مطرح شد.

روز دوشنبه، یلن در جریان بازدید از زامبیا تأکید کرد که تجدید ساختار بدهی این کشور بسیار مهم است. وی چین، طلبکار اصلی این کشور آفریقایی، را به دلیل ایجاد مانع برای حل این مشکل سرزنش کرد.

در واکنش به این اظهارات، سفارت چین در زامبیا روز سه‌شنبه گفت: بزرگ‌ترین کمکی که ایالات متحده می‌تواند در مسائل بدهی در خارج از این کشور داشته باشد، اقدام بر اساس سیاست‌های پولی مسئولانه، مقابله با مشکل بدهی خود و عدم تضعیف تلاش سایر کشورهای مستقل فعال برای حل مشکلات بدهی‌شان است.

طبق داده های رسمی، چین حدود 870 میلیارد دلار از اوراق بدهی ایالات متحده را در اختیار دارد که نسبت به رقم حدود 1.3 تریلیون دلار در اواخر سال 2013 کمتر است.

بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد که ذخایر این کشور که پس از ژاپن بزرگترین ذخایر در جهان است، برای سومین ماه متوالی کاهش یافته و به پایین ترین سطح خود از ژوئن 2010 رسیده است.

سقف بدهی ایالات متحده در حال حاضر 31.4 تریلیون دلار تعیین شده است. در ماه دسامبر این سقف برداشته شد. هفته گذشته، جانت یلن، وزیر خزانه داری هشدار داد که «پس از رسیدن به این محدودیت، خزانه داری باید اقدامات فوق العاده خاصی را برای جلوگیری از عدم تعهد ایالات متحده به تعهدات خود آغاز کند».

اقتصاددانان هشدار می دهند که افزایش سقف بدهی مدتی به خزانه داری فرصت می دهد تا پولش تمام شود و می افزایند که عدم پرداخت بدهی آمریکا نه تنها به بزرگترین اقتصاد جهان بلکه به سیستم مالی جهانی نیز آسیب می رساند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 997842