ansel
20 مرداد 1401 - 15:04

استاندار سمنان: پسته دامغان برند ارزشمند حوزه کشاورزی استان است

سمنان-ایرنا- استاندار سمنان گفت: پسته دامغان یک‌ برند شناخته شده و ارزشمند در حوزه کشاورزی برای استان سمنان است.

به‌ گزارش ایرنا، سید محمد رضا هاشمی روز پنجشنبه در دیدار با اعضای ستاد جشنواره پسته دامغان در سالن سالن جلسات غدیر استانداری سمنان، به اهمیت برگزاری جشنواره پسته اشاره کرد و افزود: معرفی ظرفیت‌های موجود در حوزه‌ پسته دامغان باید از طریق برنامه هایی همچون جشنواره پسته، با یک‌ نگاه فرااستانی در دستور کار باشد.

وی ادامه داد: افزایش بهره‌وری در این حوزه با توجه به ظرفیت‌های موجود در بحث کشت پسته به دور از توسعه سطح زیر کشت باید در دستور کار قرار گیرد.

هاشمی خاطرنشان کرد: فرآوری از دیگر مولفه های موثر در بحث توجه به حوزه پسته و افزایش ارزش افزوده برای کشاورزان‌ است.

وی بیان کرد: صنایع تبدیلی مختلف و متعددی می تواند از طریق پسته و سایر متعلقات مرتبط با آن در شهرستان دامغان راه اندازی شود.

استاندار سمنان گفت: در راستای حمایت از پسته دامغان، آمادگی‌ برای‌ پرداخت تسهیلات ویژه سرمایه گذاری در این حوزه از محل تبصره ۱۸ و مصوبات اقتصادی سفر ریاست جمهوری به استان وجود دارد.

مراکز عرضه پسته دامغان ۴۰۰ درصد رشد داشت دبیر نهمین جشنواره ملی پسته دامغان در این نشست بیان کرد: طی سال‌های گذشته و معرفی بهتر پسته دامغان در سطح ملی، مراکز عرضه پسته بالغ بر ۴۰۰ درصد رشد داشته است.

مراکز عرضه پسته دامغان ۴۰۰ درصد رشد داشترضا زارع زاده اضافه کرد: حدود ۱۳۰ مرکز فرآوری پسته در دامغان موجود است و سردخانه نگهداری پسته با قابلیت نگهداری کیفیت مطلوب به مدت سه سال در دامغان احداث شد.

وی خاطرنشان کرد: گردشگری در دامغان با برگزاری جشنواره پسته و تبلیغات صورت گرفته، بالغ بر ۳۰۰ درصد افزایش داشته است که ظرفیت بیش از این نیز وجود دارد.

زارع زاده افزود: ثبت ملی و جهانی پسته با تلاش مسوولان صورت گرفت و ثبت این‌جشنواره نیز به نام‌ دامغان در دستور کار قرار دارد.

وی تصریح کرد: اقدام‌های علمی در راستای فرآوری پسته در دستور کار است که‌ با حمایت مسئولان و ورود بخش خصوصی شاهد ارزش افزوده مطلوبی برای این‌ محصول در دامغان‌ خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، جشنواره‌ پسته دامغان در مهرماه امسال به مدت ۳ روز برگزار خواهد شد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 566129